Hanigovský hrad
Drevený kostolík v Hervartove
Drevinové zloženie
Majdan - Priehyby
Podbaranie - sedlo Lysá
Majdan - sedlo Čergov
Tokárne - sedlo Lysina
Kamenica - sedlo Ždiare
Ďurková - Minčol
Príroda>Výnimočné stromy 

Javor horský (Acer pseudoplatanus)

   
Javor horský je prirodzenou drevinou lesov pohoria Čergov. O jeho hojnom výskyte v Čergove v minulosti svedčia aj názvy vrchov a oblastí ako Javor, Javorinská, Javorna, Javorová, Veľká Javorina (v minulosti nazývaná aj Javorina, Javor). Je to charakteristická sutinová drevina, preto ho veľmi často nachádzame v lokalitách s kamenistým podložím. Ideálne podmienky nachádza najmä na severných svahoch hlavného hrebeňa.

O tom, že v Čergove rastie Javor horský mimoriadných kvalít svedčia v posledných rokoch aj rekordy v aukciách s drevom. Bardejovskí lesníci začali sériu rekordov v roku 2006, keď predali javorový výrez v novom "slovenskom rekorde" v cene 135 555 Sk/m3. Strom rástol pod hlavným hrebeňom, na severnej expozícii v nadmorskej výške približne 800 m a mal viac ako 120 rokov. Hneď v roku 2007 prekonali rekord v predaji najdrahšieho kmeňa, kedy výrez Javora horského s objemom 1,77 m3, ktorý rástol v oblasti Lesnej správy Malcov, kúpil za 7865 eur (236.939 Sk) zákazník zo zahraničia. Najnovší rekord je z roku 2009 - výrez predaný za 5643 eur (170.000 Sk)/m3.
 
Prastarý javor (3.0 m)
Zatiaľ asi najväčší javor na aký som v Čergove natrafil má prekrásny kmeň s obvodom rovné tri metre s veľkými šupinami odlupujúcej sa kôry. Rastie na severnej expozícii hlavného hrebeňa v bardejovskej časti pohoria.

Javor je strom s výraznou charizmou, obzvlášť ak dorastie do takýchto rozmerov. Cítili to aj starí Slovania a Javor horský patril medzi stromy, ktorým vo svojich posvätných hájoch vzdávali úctu. Pri ubúdajúcom počte takýchto prastarých stromov si rovnakú úctu určite zaslúži aj tento velikán. Ostáva len veriť a dúfať, že nepribudne medzi ďalšie aukčné rekordy.
 
Javor horský (Acer pseudoplatanus)Javor horský (Acer pseudoplatanus)
 
 
Prečítané: 9140x, publikované: 12.12.2009, posledná aktualizácia: 13.3.2011
Čergov na Facebooku
facebook
Vyhľadaj
Tipy
Naposledy pridané
Národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol
Náhodná fotografia
Oblasť horských osád Baranie a Ambrušovce
Aktuálny záber - Lysá
webCam
Podporujeme
Kúp si svoj strom
RSS