Hanigovský hrad
Drevený kostolík v Hervartove
Drevinové zloženie
Majdan - Priehyby
Podbaranie - sedlo Lysá
Majdan - sedlo Čergov
Tokárne - sedlo Lysina
Kamenica - sedlo Ždiare
Ďurková - Minčol
Miestopisy>Prírodné rezervácie 

Hradová hora

   
Typ: Národná prírodná rezervácia
Katastrálne územie: Bodovce
Dátum vyhlásenia: 1981
Rozloha: 13.49 ha

Národná prírodná rezervácia Hradová hora Národná prírodná rezervácia Hradová hora bola vyhlásená v roku 1981 ako prvá rezervácia v pohorí Čergov. Chránené územie sa nachádza na juhovýchodnom svahu hrebeňa vrchu Hradová hora.
 
Podľa pôdno-ekologických podmienok sa tu striedajú typické bučiny, lipové javoriny a jaseňové javoriny. Svahy sú miestami skeletovitejšie s niekoľkými vlhkými svahovými úžľabinami. Východnú a južnú časť ohraničuje hlboké koryto prítoku Veľkého potoka.
 
Čemerica purpurová (Helleborus purpurascens) Hlavným motívom pre ochranu týchto lesných porastov je výskyt východokarpatsko-balkánskeho druhu čemerice purpurovej (Helleborus purpurascens), ktorý tu bol objavený len v roku 1971. Rastie tu s typickými druhmi bukových a javorových fytocenóz. Čemerica rastie najhojnejšie vo vlhkejších častiach juhovýchodného svahu, na presvetlenejších a skeletovitejších
miestach, ako aj na okraji pri lesnej lúčke. Keďže je hemikryptofyt, vyžaduje v období kvitnutia (marec-apríl) dostatok svetla. Rozmnožuje sa semenami, ktoré dozrievajú iba na úplne vyspelých jedincoch (rastliny kvitnú po prvý raz až vo veku 4-7 rokov). Druh je v SR na severozápadnej hranici svojho celkového rozšírenia. Najhojnejší výskyt je na území Národného parku a Biosférickej rezervácie Východné Karpaty.
 
Čemerica purpurová (Helleborus purpurascens)Čemerica purpurová (Helleborus purpurascens)Čemerica purpurová (Helleborus purpurascens)
 
 

Použitá literatúra:

Palášthy, J., Dostál, Ľ., Cibuľková, Ľ.: Príroda okresu Prešov a jej ochrana. Východoslovenské vydavateľstvo, Košice, 1987165 s.
  1. Palášthy, J., Dostál, Ľ., Cibuľková, Ľ.: Príroda okresu Prešov a jej ochrana. Východoslovenské vydavateľstvo, Košice, 1987165 s.
 
Prečítané: 8776x, publikované: 10.5.2007, posledná aktualizácia: 15.3.2011
Čergov na Facebooku
facebook
Vyhľadaj
Tipy
Naposledy pridané
Národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol
Náhodná fotografia
Minčolík
Aktuálny záber - Lysá
webCam
Podporujeme
Kúp si svoj strom
RSS